History | Sponsors | Contact   

Home | Venue | Schedule | Start Lists | Results | Photo & Video | Press | Downloads | Info System | Links

2001 Archives
History | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007
Records | Libro d'Oro | Photo & Video

 

Men

100m (M)
Rank Fullname Country Perf.
1. GREENE Maurice (USA) 9.91
2. BOLDON Ato (TRI) 9.97
3. WILLIAMS Bernard (USA) 10.07
4. ZAKARI Abdul (GHA) 10.10
5. MITCHELL Dennis (USA) 10.15
6. BREDWOOD Ljewellyn (JAM) 10.16
7. HEARD Floyd (USA) 10.33
8. QUINN Matthew (RSA) 10.46
 
100m 1st Semif
Rank Fullname Country Perf.
1. BOLDON Ato (TRI) 10.07
2. BREDWOOD Ljewellyn (JAM) 10.15
3. MITCHELL Dennis (USA) 10.27
4. QUINN Matthew (RSA) 10.39
5. GAVELAS Aristotelis (GRE) 10.42
6. HOIDES Christoforos (GRE) 10.46
7. KOTSARINIS Vangelis (GRE) 10.69
8. KOKKINOS Konst. (CYP) 10.94
 
100m 2nd Semif
Rank Fullname Country Perf.
1. GREENE Maurice (USA) 10.16
2. ZAKARI Abdul (GHA) 10.20
3. WILLIAMS Bernard (USA) 10.21
4. HEARD Floyd (USA) 10.34
5. PAPADIAS Haralambos (GRE) 10.39
6. RURAK Konstantin (UKR) 10.40
7. ALEXOPOULOS Alexis (GRE) 10.43
8. BOUKIS Costas (GRE) 10.53
 
110m Hurdles (M)
Rank Fullname Country Perf.
1. GARCIA Anier (CUB) 13.30
2. PHILLIPS Chris (USA) 13.36
  JACKSON Colin (GBR) 13.36
4. VIDENOV Zhivko (BUL) 13.56
5. HERNANDEZ Yuniel (CUB) 13.60
6. SCHWARTHOFF Florian (GER) 13.64
7. PIETRIS Dimitris (GRE) 13.91
8. PHILIBERT Dan (FRA) 14.10
 
1.500m (M)
Rank Fullname Country Perf.
1. SAIDI SIEF Ali (ALG) 3:30.78
2. NGENY Noah (KEN) 3:31.94
3. ROTICH Laban (KEN) 3:33.66
4. SHABUNIN Vyacheslav (RUS) 3:33.91
5. BABA Youssef (MAR) 3:34.41
6. MAAZOUZI Driss (FRA) 3:34.57
7. KOECH Benson (KEN) 3:34.99
8. KORIR Shadrack (KEN) 3:35.16
9. SILVA Rui (POR) 3:35.76
10. PHILIPP Peter (SUI) 3:35.88
11. STROUBAKOS Panaghiotis (GRE) 3:38.86
12. KAOUCH Adil (MAR) 3:42.59
13. NEANIDIS Yiannis (GRE) 3:45.60
14. TANUI William (KEN) DNF
15. MUTAI Sammy (KEN) DNF
16. KARRES Stavros (GRE) DNF
 
200m, Final 1st Heat (M)
Rank Fullname Country Perf.
1. KENDERIS Costas (GRE) 20.10
2. HEARD Floyd (USA) 20.40
3. OBIKWELU Francis (NGR) 20.59
4. DA SILVA Andre (BRA) 20.82
5. VAN BALKOM Patrick (NED) 21.05
6. GIEPOS Dimitris (GRE) 21.75
 
200m, Final 2nd Heat (M)
Rank Fullname Country Perf.
1. MITCHELL Dennis (USA) 20.45
2. CAVALLARO Alessandro (ITA) 20.63
3. SARRIS Panaghiotis (GRE) 20.95
4. RURAK Konstantin (UKR) 21.16
 
3.000m Steeple (M)
Rank Fullname Country Perf.
1. KOSGEI John (KEN) 8:16.28
2. CHERONO Abraham (KEN) 8:16.57
3. KIBIWOTT Stanley (KEN) 8:16.62
4. BOULAMI Brahim (MAR) 8:17.32
5. SAIFELDIN Khamis (QAT) 8:20.45
6. MARTIN Eliseo (ESP) 8:21.59
7. BESSOU Laid (ALG) 8:22.09
8. CHEPKISA David (KEN) 8:24.51
9. MUNUERA Francisco Javier (ESP) 8:34.08
10. STOKES Sruart (GBR) 8:37.76
11. KEMBOI Ezekiel (KEN) 8:40.87
 
5.000m (M)
Rank Fullname Country Perf.
1. KIPKETER Sammy (KEN) 12:59.34
2. LIMO Benjamin (KEN) 12:59.60
3. KIBOWEN John (KEN) 12:59.97
4. MEZEGEBU Assefa (ETH) 13:00.86
5. KOMEN Daniel (KEN) 13:01.98
6. MEKONNEN Hailu (ETH) 13:02.01
7. GOUMRI Abderahim (MAR) 13:13.14
8. RUTTO Evans (KEN) 13:28.25
9. LEBID Sergey (UKR) 13:34.94
10. FEYISA Tadesse (ETH) 13:48.23
11. FRAGGOS Tassos (GRE) 14:00.30
12. ZARAGAS Lambros (GRE) 14:11.56
13. GELASSAKIS Mihail (GRE) 14:18.76
14. ZARKADAS Christos (GRE) 14:20.78
- ZABELIS Vassilis (GRE) DNF
- PAPANTONIS Antonis (GRE) DNF
- NYARIKI Tom (KEN) DNF
 
High Jump (M)
Rank Fullname Country Perf.
1. DYMCHENKO Sergey (UKR) 231
2. BOSWELL Mark (CAN) 230
3. RYBAKOV Yaroslav (RUS) 230
4. JANKU Jan (CZE) 227
5. KLYUGIN Sergey (RUS) 227
6. SOKOLOVSKIY Andrey (UKR) 224
7. VORONIN Vyacheslav (RUS) 224
8. HAMMAD Abderahmane (ALG) 220
-. SOTOMAYOR Javier (CUB) 220
10. MITRAKOS Giorgos (GRE) 220
11. SIRAKOS Dimitris (GRE) 215
-. KOKOTIS Dimitris (GRE) 215
-. BOATENG Kwaku (CAN) 215
14. KREHMIC Elvir (BIH) 215
 
Javelin Throw (M)
Rank Fullname Country Perf.
1. GATSIOUDIS Costas (GRE) 88.89
2. PARVIAINEN Aki (FIN) 88.61
3. HECHT Raymond (GER) 86.64
4. BACKLEY Steve (GBR) 83.03
5. MAKAROV Sergey (RUS) 81.97
6. VOYNOV Sergey (UZB) 81.57
7. GONZALEZ Emeterio (CUB) 80.22
8. BLANK Peter (GER) 79.56
9. HAATAINEN Harri (FIN) 78.42
10. HILL Mick (GBR) 77.62
11. LUACES Isbel (CUB) 75.20
12. POLIMEROU Dimitris (GRE) 73.75
13. MARTATOS Dimitris (GRE) 68.66
 
Long Jump (M)
Rank Fullname Country Perf.
1. BECKFORD James (JAM) 8.18
2. DILWORTH Kevin (USA) 8.13
3. PEDROSO Ivan (CUB) 8.10
4. AL-SABEE Hussein (KSA) 8.08
5. MOUDRIK Younes (MAR) 8.03
6. MELIZ Luis (CUB)