© 2000 Antenna Internet,
     All rights reserved
Results of Athens Grand Prix Tsiklitiria 2000.
The stars of Athens Grand Prix Tsiklitiria 2000:

I. MEN

100m: GREENE Maurice (USA), BOLDON Ato (TRI), MITCHELL Dennis (USA), MONTGOMERY Tim (USA), GARDENER Jason (GBR), OBIKWELU Francis (NGR), JOHNSON Curtis (USA), HOWARD Brian (USA), SADDLER Creg (USA)

200m: OBIKWELU Francis (NGR), SILVA Claudinei da (BRA), URBAS Marcin (POL), CLAY Ramon (USA), LITTLE Kevin (USA), STEVENS Patrick (BEL), YANKOV Petko (BUL), SETTLE Leon (USA), OSOVICH Sergey (UKR), MITCHELL Dennis (USA)

400m: PETTIGREW Antonio (USA), PARRELA Sanderle (BRA), CARDENAS Alejandro (MEX), DAVIS Jerome USA, CAMPBELL Milton (USA), MONCUR Avard (BAH), McCRAY Danny (USA), DZHIVONDOV Ilia (BUL), YOUNG Jerome (USA)

1000M: NGENY Noah (KEN), ROTICH Laban (KEN), KRUMMENACKER David (USA), CONCELLAH Patrick (KEN), KENAH Rich (USA), SULLIVAN Kevin (CAN), HAIDA Mahjoub (MAR), KIPKOECH Luke (KEN), KIPTOO David (KEN), NOLAN James (IRL), KAVESHNIKOV Boris (RUS)

3.000m: KOMEN Daniel (KEN), KIPTANVI Moses (KEN), BITOK Paul (KEN), NYONGABO Venuste (BUR), KOSKEI James (KEN), KIPTOO Julius (KEN), EL WARDI Mohamed (MAR), ALEMU Dagne (ETH), AL ASMARI Saad (USA), ZORKO Branko (CRO)

110m HS: JOHNSON Alen (USA), GARCIA Anier (CUB) DEES Tony (USA), SCHWARTHOFF Florian (GER), ROSS Duane (USA), KORVING Robin (NED), KOHUTEK Artur (POL), SCIGACZEWSKI Tomasz (POL), HERNANDEZ Joel (CUB), LICHTENEGGER Elmar (AUT), VIDENOV Jirko (BUL)

400m HS: MATETE Samuel (ZAM), WOODY Joey (USA), ARAVJO Eronilde (BRA), HARNDEN Ken (ZIM), MORGAN Dinsdale (JAM), JANUSZEWSKI Pawel (POL), THOMAS Eric (USA), SANCHEZ Felix (DOM), MITCHELL Maurice (USA)

POLE VAULT: TARASOV Maksim (RUS), HARTWIG Jeff (USA), BRITS Okkert (RSA), GATAVLIN Rodion (RUS), LOBINGER Tim (GER), MARKOV Dmitri (AUS), JOHNSON Lawrence (USA), CHISTYAKOV Viktor AUS, HYSONG Nick (USA), AVERBUKH Aleksandr (ISR), KRISTIANSON Patrick (SWE)

SHOT PUT: GODINA John (USA), PERIC Dragan (YUG), BUDER Sven-Oliver (GER), BELONOG Yuriy (UKR), LAMBRECHTS Burger (RSA), BOCK Detlef (GER), GUSET Gheorghe (ROM), MENC Miroslav (CZE), VIRASTYUK Roman (CZE)

JAVELIN THROW: PARVIAINEN Aki (FIN), HENRY Boris (GER), MAKAROV Sergey (RUS), GATSIOUDIS Konstantinos (GRE), BLANK Peter (GER), GONZALEZ Emeterio (CUB), VOYNOV Sergey (UZB)

II. WOMEN

100m: MILLER Inger (USA), DEVERS Gail (USA), THANOU Ekaterini (GRE), GAINES Chryste (USA), STURRUP Chandra (BAH), EDWARDS Torrie (USA), PENDAREVA Petya (BUL)

400m: FREEMAN Cathy (AUS), OGUNKOYA Falilat (NGR), GRAHAM Lorraine (USA), TIRLEA Ionela (ROM), NAZAROVA Natalia (RUS), COLLINS Michelle (USA), BURIANOVA Jitka (CZE), ANDERSON Andrea (USA), GEORGIEVA Daniela (BUL), CAMPBELL Juliet (JAM), SALA Clodjana (ALB)

800m: PAULINO Argentina (MOZ), DUKHNOVA Natalya (BLR), BENHASSI Hasna (MAR), BUZHENKO Yelena (UKR), CALATAYUD Zulia (CUB), KIRILOVA Tsvetelina (BUL), LANGERHOLC Brigita (SLO), LEWIS Tamsyn (AUS), STALS Sandra (BEL), LAN Lixin (CHN), SIDELIL Harig (ETH)

3000m: WAMI Gete (ETH), YEGOROVA Olga (RUS), KAVAKLIOGLU Elena (TUR), ADERE Berhanu (ETH), KOMIAGINA Olga (RUS), TAYE Yemenashu (ETH), EL KAMCH Zhor (MAR), DONG Yanmei (CHN), JORDANOVA Daniela BUL, YIN Lili (CHN), TOMASHOVA Tatiana (CZE), HARVEY Natalie (AUS), BARSOSIO Sally (KEN), BARAK Aysen (TUR), LI Vingman (CHN), CHEROMEI Lidia (KEN)

POLE VAULT: GEORGE Emma (AUS), BALAKHONOVA Anzhela (UKR), HUMBERT Nicole (GER), BARTOVA Daniela (CZE), GRIGORIEVA Tatiana (AUS), SZABO Zsuzsana (HUN), HAMACKOVA Pavla (CZE), BELYAKOVA Elena (RUS), FEOFANOVA Svetlana (RUS), ISINBAYEVA Yelena (RUS), KOLEVA Tanja (BUL), ADAMS Christina (GER), WHITLOCK Janine (GER)

TRIPLE JUMP: MATEESCU Rodica (ROM), LEBEDEVA Tatjana (RUS), NICOLAU Christina (ROM) MARINOVA Tereza (BUL), GOVOROVA Elena (UKR), ALDAMA Yamile (CUB), RAHOULI Baya (ALG), YERSHOVA Olga (RUS), KRAVETS Inessa (UKR)

JAVELIN THROW: TZELILI Mirela (GRE), MENENDEZ Osleidys (CUB), SHIKOLENKO Tatjana (RUS), MAKAROVA Oksana (RUS), BISSET Sonja (CUB), LAVERNE Eve (BAH), TILEA Felicia (ROM), IVAKINA Ekaterina (RUS)